KVSV

St Johns Track teams Compete at Wilson Invitational at Russel Tuesday April 18th

The St. John’s Blujay track teams traveled to Russell on Tuesday to participate in the 58th Annual Wilson Dragon Invitational.  The day turned out to be a good one for both the boys and the girls teams as the boys brought home the first place team trophy and the girls brought home the second place team trophy.

 

 

 

The boys scored 138 points to finish ahead of second place Ell-Saline who had 73.5 points and third place Central Plains who had 59 points.

 

 

 

The Blujay girls with their five competitors scored 66 points to finish behind Lakeside and ahead of Otis-Bison who scored 61 points.

 

 

 

The Blujays brought home 28 medals combined between the boys (19) and the girls (9).  And again this meet, every member of the girls squad took home at least one medal.  Of the 28 medals, the Blujays took home 11 gold, seven silver, three bronze, four fourth place medals, one fifth place medal and two sixth place medals.

 

 

 

 

 

Boys Medalists:

 

1st Place:

 

Adam Bates                        800 meter run

 

Adam Bates                        1600 meter run

 

David Lutgen                      3200 meter run

 

4x800 meter relay:          Adam Bates, David Lutgen, Brandon Bates, & Mason Eilert

 

Davis Dubbert                   High Jump

 

Davis Dubbert                   Discus

 

Davis Dubbert                   Javelin

 

Ryan Gengler                     Pole Vault (tying his own school record with a jump of 11-feet, 6-inches)

 

 

 

2nd Place:          

 

David Lutgen                      1600 meter run

 

Brandon Bates                  3200 meter run

 

Greg Gunderson              300 meter hurdles

 

Greg Gunderson              Javelin

 

 

 

3rd Place:

 

4x100 meter relay            Greg Gunderson, Mason Eilert, Ryan Gengler, & Davis Dubbert

 

Brady Palen                        High Jump

 

 

 

4th Place:

 

Brandon Bates                  300 meter hurdles

 

4x400 meter relay            Mason Eilert, Drake Kee, Davis Dubbert,&  Braden Dameron      

 

Brady Palen                        Long Jump

 

 

 

6th Place:

 

Mason Eilert                       800 meter run

 

Drake Kee                           3200 meter run

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls Medalists:

 

1st Place:

 

Avery Gates                       Pole Vault

 

Clara Eilert                           300 meter hurdles

 

Clara Eilert                           High Jump

 

 

 

2nd Place:

 

Clara Eilert                           100 meter dash

 

Clara Eilert                           110 meter hurdles

 

4x100 meter relay            Caitlyn Strong, Kara Eilert, Elizabeth Walter, & Avery Gates

 

 

 

3rd Place:

 

Elizabeth Walter               800 meter run

 

 

 

4th Place:

 

Avery Gates                       400 meter dash

 

 

 

5th Place:

 

Avery Gates                       100 meter dash

 

 

 

 

 

The Blujay track teams are next in action on Friday when they travel to Osborne for the Kaser Relays.

 

 

 

 

Other Sports

Like us on Facebook! Job Hub